הערכת שווי נכס

שמאות לבטוחה ולשווי שוק

ביצוע הערכת שווי נכס יכול להיות מבוצע לבדיקת שווי שוק לפני מכירה או בטרם רכישת בית או כל נכס אחר.

מכירה או רכישה של נכס מקרקעין יכולה להיות העסקה המורכבת והחשובה ביותר שאדם יבצע במהלך חייו, לכן אין מקום לטעויות , מכאן נובע הצורך וההמלצה להתייעצות עם שמאי מקרקעין טרם ביצוע רכישה/מכירה.

הערכות שווי שוק לנכסים שונים

הערכת השווי האובייקטיבי שרוכש ישלם על נכס נדל"ן, סכום זה הינו הסכום בעל ההסתברות הגבוהה ביותר שיתקבל בעת מכירת הנכס וזאת תוך התעלמות מאינטרסים סמויים ולחץ, וזאת בכפוף לחשיפה סבירה, בשוק פתוח ותחרותי.

שמאות לבטוחה (תקן 19)

שמאות לבטוחה (תקן 19) מבוצעת בד"כ ע"פ בקשה לשעבוד הנכס ע"י הגוף אשר מעניק את המימון לביצוע עסקה/מתן משכנתא.

הגופים השונים (בנק/חברת ביטוח חברה למתן אשראי וכו) דורשים הערכת שמאי ע"פ כללים שנקבעו בתקן 19 ותקנים שמאיים נוספים המנחים את עבודת שמאי מקרקעין בבואו לבצע הערכת שווי.

ערך למתן בטוחה

אומדן נכס נדל"ן עפ"י הקיים בהיתר בלבד וללא פוטנציאל עתידי ובהתחשב בכללים שמרניים יחסית (המשתנים בין גופי המימון), מכאן ששווי למטרת בטוחה נמוך יותר מאשר שווי שוק לאותו הנכס.

הערכת שווי נכס

מהי שמאות מקרקעין היא אחת השאלות הפופולריות ביותר שנשאלות על ידי לקוחות. יש צורך לבצע הערכה בעת ביצוע עסקאות ופעולות שונות עם נדל"ן – קנייה, מכירה, או בעת בקשת הלוואת משכנתא במוסד פיננסי. הערכת שווי נכס של דירה, בית, קרקע או מסחר זהו הליך מוסדר ברמת החקיקה, כך שרק שמאי מקרקעין מקצועי וארגונים מוסמכים יכולים לבצע אותו.

לכל נכס יש ערך כלכלי מסוים אולם זה עשוי להשתנות בהתאם לפרמטרים רבים ושונים, לדוגמה: גודל הנכס, מצבו, הסביבה ופרמטרים רבים אחרים. לא פעם שמאי מקרקעין מוזמן לטובת הערכת שווי נכס מסוים ובממצאי הבדיקה מתגלים לא מעט בעיות כמו למשל התנהלות מול אדם שהוא לא הבעלים של הנכס כלל, בעיות מיסוי או שעבוד על הנכס ואפילו בניה בלתי חוקית. פעולה זו של הערכת שווי נכס עשויה להיות קריטית וחשיבותה עולה ככל שערך הנכס עולה. אם אתם לא רוצים ליפול קורבן להונאה חשוב מאוד להזמין את שירותיו של שמאי מקרקעין מנוסה ומקצועי באזור שיעריך בצורה המדויקת ביותר את שווי הנכס.

למה צריך שמאות מקרקעין?

הערכת שווי נכס נדרשת לעתים קרובות למדי. המצבים הנפוצים ביותר הם:

  • רישום הלוואת משכנתא.
  • רכישה ומכירה של דירה.
  • הערכות לחברת ביטוח.

במצב של הלוואות משכנתא הכל די פשוט. הערכת שווי נדרשת, קודם כל, על ידי הבנק. חשוב למוסד פיננסי להבין כמה כסף ניתן לתת ללווה. לגבי המכירה והקנייה, על המוכר להבין באיזו עלות ניתן למכור את הדירה, והרוכש צריך לוודא שהמחיר אינו גבוה באופן מוגזם ומתאים לשוק.

כמו כן תידרש הערכת שווי נכס של הדירה לפתרון התדיינות. כדוגמה ניתן להביא מצב שבו על היורש לפצות יורשים אחרים שלא נכנסו לזכויותיהם, חלקם החוקי. במקרה זה, השומה תסייע לא לשלם יותר מדי ולא לפגוע באף אחד בכספים המגיעים להם.

סוגי הערכת שווי נכס הקיימים

שמאות מקרקעין יכולה להיות מכמה סוגים – קדסטרלי, שוק, פירוק והשקעה.

הערכת שווי קדסטרלי היא מחיר נכס שנקבע במסגרת הערכת שווי המדינה. זה משפיע ישירות על גובה המיסוי. המחיר אולי קרוב לשוק, אבל למעשה הוא לא;

הערכת שווי השוק של מקרקעין היא, במילים פשוטות, המחיר שבו אתם יכולים למכור דירה או בית שבבעלותכם. הוא נקבע על ידי ניתוח השוק והשוואה להצעות דומות בתחום מסוים;

הערכת שווי פירוק מאפשרת לקבוע את מחיר המקרקעין, בו ניתן למכור אותו במהירות האפשרית. כפי שמראה בפועל, שווי הפירוק תמיד נמוך משווי השוק ב-10-15%;

הערכת השקעות נדל"ן רלוונטית עבור יזמים ואנשים שרוצים להשקיע ברווחיות את כספם. חשוב שמחיר ההשקעה יהיה גבוה ממחיר השוק – זוהי ערובה לרווח.

שיטות הערכת שווי נכס

שמאים יכולים להשתמש בשיטות שונות בעבודתם כדי לבצע הערכת שווי נכס באופן המדויק ביותר בהתאם למקרה:

  • השיטה ההשוואתית משמשת לרוב להערכת שווי השוק וההשקעה של נכס. המהות שלו טמונה בשם. המומחה צריך ללמוד כמות מרשימה של מידע, להשוות בין מספר נכסים דומים ולהכריע. המשימה העיקרית היא לוודא שהקונה לא יקנה את הנכס במחיר מנופח.
  • שיטת ההכנסה משמשת להערכת פוטנציאל ההשקעה. השמאי קובע כמה רווח יביא נכס מסוים. בנוסף, שיטת ההכנסה לוקחת בחשבון סיכונים אפשריים. הרעיון המרכזי של הערכת הכנסה הוא לא לשלם יותר מדי עבור נדל"ן אם הוא לא יניב רווחים מיידיים.
  • באשר לשיטת העלות, מהותה היא כדלקמן: הנכס לא אמור לעלות יותר מהסכום שיהיה צורך להוציא על בנייתו או שיקומו. הוא משמש לרוב להערכת בתים ומגרשי קרקע לפיתוח.

ניתן לצפות לתוצאות המדויקות ביותר רק כאשר השמאי משתמש בשילוב של שלושת השיטות.

איך מבצעים הערכת שווי נכס?

שמאי מקרקעין מוסמך לבצע הערכת שווי נכס שבאמצעות הוא יוכל להפיק דו"ח מסודר עם סיום ההערכה ובה שווי הנכס במחירו המדויק ככל האפשר בהתאם לממצאים השונים. אבל מה בודק השמאי לצורך הערכת שווי הנכס? ובכן הוא מתחיל מכמה בדיקות סטנדרטיות שכל אחד יכול לבצע באמצעות האינטרנט אודות נכסים שונים הנמכרים באותו אזור. אם יש לו התמחות ספציפית באזור מסוים הוא מכיר היטב נכסים הנמכרים באזור ואת השווי שלהם.

כמו כן השמאי מבצע גם בדיקות רבות רבות כמו למשל בדיקת התשתיות של הנכס ושל הבניין, מוודא שאין נזילות בקירות או פליטת גז בדירה שעשויה להצביע על בעיה בתשתיות. השמאי יבדוק גם את סביבת הנכס ואם יש אישור בניה למשהו חדש באזור שעשוי להשפיע על ערך הנכס. כמו כן הוא יבדוק את רישום הדירה במנהל המקרקעין, יבדוק את היתרי הבניה של הנכס, היטלים ומיסים על הנכס, בדיקות הנדסיות, בדיקות בעלות ועוד.

הליך הערכת שווי נכס מורכב מחמישה שלבים עיקריים:

השלב הראשון הוא הטלת משימה לשמאי מומחה. חשוב לקבוע את מטרת ההערכה, את סוג השווי. אם נערכת שמאות דירה על מנת לקבל אישור להלוואת משכנתא, אזי יש צורך לחשב לא רק את שווי השוק, אלא גם את שווי הפירוק. חשוב שבשלב הראשון על הלקוח לספק לנציג חברת השמאות את כל התיעוד שברשותו;

בשלב השני יש לערוך הסכם עם השמאי ולשלם עבור שירותיו. חשוב לציין בחוזה את עלות השירותים, את עיתוי העבודה, את הזכויות והחובות של הצדדים;

השלב השלישי הוא איסוף מידע על הנכס. השמאי מבקר במתקן, בודק את כל התיעוד, מציין את הליקויים הקיימים ואת מצבו של הנכס בזמן אמת;

השלב הרביעי הוא אחד החשובים ביותר. כאן מחושב שווי הנכס. כל השיטות בהן משתמש השמאי במהלך החישובים מוצגות בהכרח בדוח הסופי;

הפקת דוחות היא השלב האחרון. על פי החוק דו"ח שהונפק על ידי חברת שמאות חייב להיות ממוספר ומאוגד. פה נפנה את תשומת ליבכם לכך שבתי המשפט והארגונים הפיננסיים לוקחים בחשבון רק ניירות רשמיים!

בחרו בשמאי מקרקעין מנוסה ומקצועי:

הפתרון הטוב ביותר הוא לפנות לחברת שמאות אמינה של אליסף שמאי מקרקעין. אם אתם רוצים לקנות דירה וברצונכם לעשות זאת עם מקסימום תועלת עבור עצמכם, אנא צור קשר עם המומחים של אליסף שמאי מקרקעין, אשר יודעים הכל על השוק, עוקבים אחר שינויי המחירים ויעזרו לכם לקנות בית בתנאים הכי נוחים!

אליסף שמאי מקרקעין מנוסה ומקצועי המתמחה בביצוע הערכת שווי נכס. לפני כל רכישת נכס אתם מוזמנים ליצור קשר באתר או בטלפון ולהזמין את שירותיו של אליסף. אין זה משנה מה סוג הנכס או אם אתם בטוחים שאתם יודעים מה שאתם עושים, לעתים נכס נראה טוב על פני השטח אך מתחת לפני השטח מתגלות בעיות שונות שעשויות לעלות לכם לאחר מכן כסף רב.

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן