שמאי נדלן

שמאי נדלן-אחד המומחים החשובים ביותר בו ניתן להיעזר בעת ביצוע הליכים הקשורים אל מכירה, קנייה של נכס, פינוי בינוי, השבחת נכס, שינוי הייעוד של הנכס, תמ"א 38 ושמאות מוקדמת למשכנתא הוא שמאי המקרקעין.  במאמר זה נרחיב לגבי תפקידו ונענה על שאלה אותו שואלים רבים: 'מה ההבדל בין שמאי נדל"ן לבין שמאי מקרקעין?' קריאה נעימה.

שמאי מקרקעין או שמאי נדל"ן - אז מה ההבדל?

אנשים מעוניינים לדעת מדוע חלק מהשמאים מפרסמים שירות שמאות נדל"ן באינטרנט ואילו חלק אחר מפרסם שירותי שמאות מקרקעין בקריות ובמקומות נוספים במדינתנו. בשורה התחתונה הכל  עניין של סמנטיקה ומיקוד ואין זה באמת משנה. כלומר, שמאי מקרקעין עוסק בהערכה של נכס דלא ניידי, כלומר בהערכה של נדל"ן. מומחה זה הינו בעל רקע בתחום בעולם המיסוי והחוק וכן בעולם השמאות (קרי, נכס אותו לא ניתן להזיז ממקום למקום וערכו מושפע משווי הקרקע אליו הוא מחובר).

כלומר, אין באמת הבדל בין שמאי נדלן לבין שמאי מקרקעין. מה שכן, ניתן ורצוי לבדוק הוא מהו תחום התמחותו ומה ניסיונו של אותו שמאי איתו מעוניינים לעבוד. שכן, יש שמאים אשר מתמקדים בנכסים מסחריים, אחרים בנדל"ן פרטי ויש גם כאלו שמספקים שירותים בתחומים נוספים.

שמאי נדלן– מה הוא יכול לעשות?

 • אין זה משנה אם אתם מתגוררים בקריות ומחפשים אחר שמאי נדלן או אם אתם מתגוררים במקום אחר. מה שחשוב הוא שתבינו מהו תפקידו של שמאי מקרקעין והאם הוא רלוונטי לפעולה אותה אתם מעוניינים לבצע. המטרה העיקרית של שמאי מקרקעין היא הערכת שווי נכס. בכדי לעשות זאת הוא יאסוף את כל המידע הנדרש אודות מצב הנכס ויערוך בדיקות פיזיות ומשפטיות של הנכס.

  חשוב לדעת שמומחה בתחום שמאות מקרקעין תמיד יהיה בעל ידע בתחומים רבים, כמו למשל בתחום דיני מיסים, דיני מקרקעין, כלכלה, הנדסה, יסודות הבנייה ועוד, בעל תואר ראשון בתחום לימודי שמאות מקרקעין (כלומר אותו מומחה למד 3 שנים, עשה התמחות של שנתיים בתחום ועבר את מבחני ההסמכה בתחום), ובעל רישיון של שמאי מוסמך.

  שמאי מקרקעין יכול לבצע מגוון רחב של פעולות וכל שמאי מציע את שירותיו בנושאים מסוימים ולכן חשוב לבדוק האם אותו שמאי שאת שירותיו אתם מעוניינים לשכור אכן מומחה בתחום בו אתם מעוניינים ומספק שירות בתחום זה. לדוגמא, משרד שמאות מקרקעין אליסף אביטל מספק שירות שמאות בנושאים הבאים:

  • שווי נכס – הערכה של שווי הנכס למטרת מכירה או קנייה. שמאות לבטוחה במקרה של שעבוד הנכס. במקרים שמעוניינים בהלוואת משכנתא או הערכות לחברת ביטוח זו או אחרת. חשוב להדגיש שפעמים רבות שמאי מקרקעין מבצע הערכת השקעות נדל"ן עבור אנשים פרטיים ויזמים, דבר אשר מוביל את הלקוח למסקנה שכלתנית באם הנכס אכן יוביל להשקעה רווחית.
  • חוות דעת לבתי משפט – שירות לעורכי דין, בתי משפט ולקוחות פרטיים בכל הקשור אל שומות שווי שוק לדירה, במקרה של קנייה או מכירה, חלוקת רכוש בין יורשים, שווי נכסים במקרים של הליך גירושין, מצב של פירוק שותפים במקרקעין, בחינת זכויות בנייה בעבור נכס זה או אחר וקרקעות.
  • שמאות מקרקעין לתמ"א 38 – בדיקת כדאיות כלכלית טרם כניסה לעסקה או בטרם תבחרו ביזם לפרויקט תמ"א 38. במסגרת בדיקה זו יערכו בדיקות תכנוניות ומשפטיות הקשורות לנכס.
  • סכום חיוב של היטל השבחה – במקרים בהם מעוניינים להגיש ערעור על החיוב שהוגש לכם על ידי הועדה המקומית לתכנון ובנייה, הדבר אפשרי וכל מה שצריך יהיה להגיש שומה נגדית מקצועית לוועדה. דבר זה לעיתים מוביל להפחתת השומה.
  • שמאות מקרקעין לנחלה – תחום זה שונה משמאות למטרת הערכת שווי דירה או בית פרטי ולכן חשוב לפנות אל שמאי מקרקעין בעל ניסיון בתחום ולא להתפשר על עניין זה. פשרה לא מקצועית יכול להוביל להפסדים של כספים רבים.

  לסיכום , טרם בחירת שמאי נדלן תמיד חשוב לוודא שיש לאותו מומחה רישיון בתוקף בתחום השמאות מטעם המדינה ושיש לו ניסיון בנושא הספציפי בו אתם מעוניינים. רק כך תוכלו להיות בטוחים שהוא יספק עבורכם את אותה הערכה נכונה ואמינה אשר תהיה קבילה גם בבנקים, גם ברשויות וגם אל מול בתי המשפט בישראל.

  משרד שמאות מקרקעין אליסף אביטל מציג בגאווה ניסיון רב שנים בתחום שמאות מקרקעין בקריות ובמקומות רבים נוספים במדינת ישראל. הניסיון שלנו כולל 355 פרויקטים ומעל ל – 1000 לקוחות מרוצים.

  .

שמאי נדלן

מעוניינים בשיחת ייעוץ חינם משמאי נדל"ן מנוסה ? התקשרו 054-5765548

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן