שמאי משכנתא

שמאי משכנתא- מעוניינים לקנות נכס? חייבים הלוואת משכנתא? כל אחד שמעוניין לקבל הלוואת משכנתא חייב בהערכת שווי הנכס עבורו הוא מבקש את ההלוואה. איך הדברים מתבצעים והאם חייבים לפנות גם לשמאי משכנתא פרטי וגם למייצג מטעם הבנק או שמא ניתן להסתפק באפשרות אחת? התחילו לקרוא.

שמאי פרטי או שמאי בנק?

רבים מעוניינים לדעת מה ההבדל בין שמאי מטעם הבנק לבין שמאי פרטי:

 • שמאי משכנתא של הבנק – מחויב לבנק. כלומר, המטרה הראשונה שלו היא האינטרסים של הבנק. הנטייה של שמאי מטעם הבנק היא להחמיר בכל הקשור אל שווי הנכס שבגינו ניתנת הלוואת משכנתא, שכן הבנק לא מעוניין להסתכן. לכן, פעמים רבות התוצאה של הערכת שמאי  מטעם הבנק היא שומה נמוכה יותר ממה שהלקוח מצפה. תמיד יש לזכור שהמטרה של הבנק היא להימנע מסיכונים בכל הקשור אל הנכס שלכם, דבר אשר לעיתים פוגע בקבלת סכום ההלוואה הרצוי לכם למטרת קניית הנכס.
 • שמאי מקרקעין פרטי – עובד בשבילכם. כלומר, המטרה שלו היא לפעול למען האינטרסים שלכם. רבים מחליטים לשכור את שירותיו של שמאי שיבצע שמאות מוקדמת וזאת טרם חתימה על הלוואת המשכנתא וזאת על מנת להיות בטוחים שהערכה של השמאי אכן תואמת לאומו מחיר אותו הם עתידים לשלם בעבור הנכס הרצוי להם.

המשכנתא והשמאי – חשוב לדעת

 • הערכת שמאי חובה – התנאי לפתיחת תיק משכנתא בבנק הוא הערכת שמאי. כלומר, אי אפשר לקבל הלוואת משכנתא ללא הערכת שמאי מקרקעין המומחה בתחום המשכנתא.
 • סכום המשכנתא – סכום הלוואת המשכנתא אותו הבנק יאשר יהיה בהתאם לשווי הנכס אותו קבע השמאי.
 • אין אפשרות ערעור – אין אפשרות לערער על החלטת השמאי, גם אם מחיר השוק או המחיר בחוזה, נמוך או גבוה יותר.
 • הכנה מקדימה – שמאי מקרקעין משכנתא חייב מסמכים שונים מהלקוח וזאת על מנת לבצע את השומה בצורה מיטבית. מסמכים כמו למשל חוזה רכישה, חוזה חכירה, תשריט נכס, אישור זכויות ועוד.
 • חובה ביטחונות – כל הלוואת משכנתא תגובה בביטחונות.
 • סכום מקדים להלוואה – הבנק דורש מלקוחותיו לספק לפחות 25% מהערך של הנכס עליו הצהרתם בהסכם הרכישה או מהסכום שצוין בהערכת השמאי.
 • רישיון והסמכה – השמאי תמיד חייב להיות מוסמך וחשוב שיהיה בעל ניסיון בכל הקשור אל הלוואות משכנתא.

תפקידו של שמאי משכנתא

כאמור, חלק בלתי נפרד מהליך בקשת משכנתא מחייב שימוש בשירותיו של שמאי. מומחה זה יגיע אל הנכס, יבדוק אותו פיזית ומשפטית ובהתאם יעריך את שוויו ויציין בדו"ח אותו הוא יספק לבנק / ללקוח הערות חשובות לגבי הנכס. הבנק מחייב הערכת שמאי כי הוא מעוניין לדעת מהו השווי של הנכס בזמן הווה. כלומר את השווי העדכני וזאת ביחס למחירי השוק ומצבו הנוכחי. המטרה העיקרית של הבנק היא לבדוק האם אותו נכס אכן תקין ויש בטוחה להלוואת המשכנתא אותה הבנק אמור לספק ללקוח.

בסופו של דבר, שמאי המקרקעין יבצע בדיקה מקיפה של הנכס שלכם ויספק לכם הערכה לגבי שוויו הריאלי של הנכס. הערכה זאת תעזור לכם להגיע להחלטה ברורה האם לקחת הלוואת משכנתא מבנק זה או אחר או שמא עדיף לזנוח את העניין ולא לשעבד את הנכס לבנק תמורת הלוואה.

שמאי משכנתא

דו"ח שמאי לקבלת מימון בנקאי - מה הוא צריך להכיל?

 • שווי הנכס – לאחר בדיקה המתבססת על פרמטרים שונים כמו למשל מיקום הנכס, קומה, כיווני אוויר, ליקויי / חריגות בנייה, מחיר למטר בשוק הנוכחי ועוד.
 • שוו הנכס למימוש מהיר – ישנם מצבים בהם אתם או הבנק תצטרכו למכור את הנכס במהירות וזאת משום אי עמידה בתשלום המשכנתא לבנק.
 • שעבודים – השמאי תמיד יבדוק האם יש שעבוד או משכון לנכס.
 • עלות שיקום הנכס במקרה של הרס – ישמש לגבי ביטוח הנכס.
 • הדו"ח של השמאי יישלח ישירות לבנק וללקוח.

שמאי משכנתא – עלויות

חשוב לחלק את כל הקשור אל שמאות משכנתא לשני חלקים. האחד הוא שירות שמאות משכנתא של הבנק והשני הוא השכרת שירותיו של שמאי באופן פרטי. הבנק יגבה מכם סכום עבור שירות שמאי מטעם הבנק ואילו אתם תחליטו אם בנוסף, תהיו מעוניינים לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין לצורך הערכה מוקדמת. כל זאת באם הנכס אינו חדש.

שמאי משכנתא – האם כדאי לבצע שמאות מוקדמת?

אם אתם מעוניינים לדעת האם קיימים ליקויי / חריגות בנייה טרם אתם מתחילים בתהליך רכישת הנכס ובקשת הלוואת משכנתא, חשוב לא לוותר על שירותיו של שמאי מקרקעין פרטי למטרת שמאות מוקדמת. מצבים נוספים בהם חיוני לשכור את שירותיו של שמאי פרטי למטרת שמאות מוקדמת הם כאשר אתם מעוניינים להציג את הערכת השמאי לגבי הנכס בעת משא ומתן עם הקונה או המוכר של הנכס. כמו כן, באם אתם מעוניינים לדעת מהו שווי הנכס וזאת טרם אתם חותמים על חוזה.

 

מעוניינים בשמאות מוקדמת טרם אתם מתחילים תהליך קנייה ובקשת הלוואת משכנתא? צרו קשר עם צוות המומחים של משרד אליסף שמאות מקרקעין למטרת הערכה ריאלית של שווי הנכס אותו אתם מעוניינים לרכוש.

טלפנו 054-5765548 ותתחילו ליהנות משירותיו של שמאי מוסמך, בעל ניסיון אשר דוגל בערכי ההגינות והמקצועיות. בהצלחה.

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן