שמאי דירות

לפני כל עסקת נדל"ן נהוג בדרך כלל להזמין שמאי דירות להערכת שווי הנכס. שמאות מקרקעין היא למעשה המקצוע שבו השמאי מבצע הערכה של שווי הנכס על פי פרמטרים שונים הקשורים לנכס, לסביבה שלו, לאישורים שלו אצל הרשויות ועוד. בהתאם לבדיקות השונות והמקיפות על הנכס ומסביבו יפיק השמאי דו"ח מפורט ומקצועי למי שהזמין אותו (בין אם מדובר בבעל הנכס או אדם המעוניין לרכוש את הנכס) ובהתאם לדו"ח שיקבל ידע להעריך את כדאיות ביצוע העסקה ואת שוויו האמיתי של הנכס. שמאי דירות מקצועי ידע לרדת לפרטים הקטנים, לאתר תקלות שונות ואפילו אי סדירות בנושא תוכניות המבנה ובאמצעות כך יוכל לחסוך עוגמת נפש רבה ללקוח שלו.

דוגמה לתרומה של שמאי דירות לעסקת נדל"ן שהייתה במרכז:

אדם רצה לרכוש דירה בתל אביב, הוא הגיע אל נכס נחמד באזור טוב בעיר, הנכס היה בנוי בצורה אסתטית גם מבפנים וגם מבחוץ, היה נראה שאחרי שיפוץ ובסך הכול נראה בדיוק במידות ובסגנון שרצה המשקיע. מחיר הנכס המבוקש כ-2.5 מיליון שקלים. המשקיע ביקש להזמין שמאי דירות מטעמו ובעל הנכס הסכים. השמאי ביצע בדיקה דקדקנית לדירה, לסביבה ואף לתוכניות הבניה ואישורי הבניה של הדירה.

במהלך הבדיקה הסתבר שבוצעה בנייה לא חוקית של 2 חדרים נוספים בבית בשווי 300 אלף שקלים מה שיחייב את רוכש הנכס בצו הריסה להוריד את 2 המבנים, לשפץ בחזרה את הבנייה וכמובן שגם ההורדה של 2 החדרים תפחית משמעותית מגודל הנכס והערך שלו. מכאן הוא שאם המשקיע לא היה מזמין את השמאי הוא היה סופג נזק של מאות אלפי שקלים ומפח נפש לא נעים לחלוטין.

שמאי דירות

השירותים השונים של שמאי דירות:

  • שמאי להערכת שווי נכס לפני רכישת דירה – כאמור השירות העיקרי סביב עבודה השמאי היא הערכת שווי הנכס. לרוב מי שמזמין את השמאי יהיה זה המעוניין לרכוש את הדירה. הוא בדרך כלל יהיה פחות בקיא במחירי הדירות באזור וירצה להעריך את שווי הנכס. השמאי מבצע על הדרך מספר בדיקות מקיפות חשובות גם על הסביבה, אישורי הבנייה של הנכס, אישורי בעלות על הנכס ועוד. אלו דברים שחשוב לבדוק כדי לא לקנות חתול בשק.
  • שמאי לפני מכירת דירה – שמאי מוזמן לעתים על ידי בעל הנכס כדי להעריך את שווי הנכס להשתמש בכך כקלף מיקוח בעת המכירה או כדי להעריך את שווי המכירה שהוא רוצה לדרוש בעבור הנכס.
  • שמאי לצורך חוות דעת בבית משפט – במקרים שונים בבית המשפט השופט יבקש הערכת שמאי כדי להעריך שווי נכס לצורך דיון מסוים. כך למשל במקרים של חילוקי דעות של מכירה וקניית נכסים, ככלי להגשת הצעה למכרזים, כאשר רוצים לפרק שותפות, כאשר רוצים לחלק זכויות במקרקעין או אפילו כדי לחלק ירושה בין היורשים. דו"ח השמאי ישמש במקרים כאלה להערכת שווי הנכס.
  • שמאי דירות להערכת פרויקט התחדשות עירונית – פרויקטים של התחדשות עירונית נמצאים בכל רחבי הארץ וקורים מדי יום. בפרויקט זה היזם מבצע שיפוץ או בנייה מחדש למבנה ישן במבנה חדש ועל ידי כך מעלה את ערך הנכסים בבניין, מוסיף קומות ודירות חדשות לבניין (כדי שיהיה לו גם רווח מהפרויקט) ומשפר כמובן את תשתיות הבניין כנגד רעידות אדמה ועוד. לפני שיזם נכנס לפרויקט מסוים ומשקיע בו כסף, זמן ומשאבים הוא שוכר שמאי דירות להערכת שווי הנכסים לאחר השיפוץ בהתאם לתוכניות, לסביבה ולפרמטרים נוספים ועל ידי כך יכול להעריך את ההכנסה הצפויה שלו מהפרויקט.

איך לבחור שמאי מקצועי?

בחירת שמאי מקרקעין תלויה במידה רבה בניסיון של השמאי. חשוב לוודא שיש לו תעודת שמאי והוא מוסמך להעניק שירותי שמאות מקצועיים. אם יש עליו המלצות חשוב מאוד לבדוק את ההמלצות ובכלל את חוות הדעת עליו. לא מומלץ להסתפק רק בהמלצות באינטרנט וכי כדאי לבדוק טלפונית עם לקוח או שניים שיכולים לחוות דעת על השמאי ורמת המקצוענות שלו. בסופו של יום עלויות השמאי, היקף הדו"ח והשירות הנדרשים שלכם יהיו בהתאם לנכס שאתם רוצים להעריך וסוג השירות שאתם מחפשים.

אליסף שמאי מקרקעין הינו שמאי דירות מקצועי ומנוסה הפועל שנים רבות בתחום. מרכז הארץ הינו גם מרכז הפעילות של אליסף אולם יכול לספק שירותיו גם בפאתי הערים במרכז, בשרון ובחלק מאזור הדרום. לפרטים נוספים צרו קשר באתר או בטלפון ונשמח לעמוד לשירותכם.

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן