רכישת דירה

רכישת דירה- מה תפקידו של שמאי מקרקעין בעת רכישת דירה? האם השכרת שירותיו הינה בגדר חובה? האם כדאי לשכור את שירותיו של מתווך או שמאי? האם הסכום שהוצע לכם עבור הדירה הוא מעל מחיר השוק או שמא מצב הדירה אינו מצדיקה מחיר מכירה שכזה? כל אלו ועוד במאמר רכישת דירה. קריאה פורה.

מדוע להיעזר בשירותי של שמאי?

ענף הנדל"ן מאופיין בסכומים גדולים ובסיכונים רבים ולכן טרם הוצאה גדולה על קניית דירה חשוב להבין מה הערך של אותה דירה. דבר זה תקף גם לגבי בעלי דירות שהחליטו למכור את הדירה שלהם ומעוניינים להציע אותה במחיר המתאים. שמאי מקרקעין יבדוק את כל הקשור אל הדירה ויבצע בדיקות שונות ובהתאם תוכלו לדעת האם יש בעיות מסוימות בנכס, מה המאפיינים שלו, מה מחיר השוק ולקבל החלטה מושכלת באשר לרכישת הדירה. כמובן שברבים מהמקרים רכישת הדירה תלווה בייעוץ משכנתאות אך שני בעלי המקצוע הכרחיים. שמאי מקרקעין יספק לכם את תמונת המצב המלאה אודות הדירה טרם ביצוע פעולות מהותיות של קנייה או מכירה.

תפקידו של שמאי מקרקעין

חשוב לשכור את שירותיו של שמאי מקרקעין טרם קניית נכס וזאת על מנת להבין מהו שווי הנכס בהתאם לפרמטרים שונים ומצב השוק. השמאי יבקר בנכס, יבדוק אותו (פעמים רבות הוא ישתמש גם בשירותיו של מהנדס), וזאת על מנת לברר ליקויים קיימים ו/או סיכונים עתידיים שעלולים להשפיע על ערכו של הנכס. לאחר בדיקות אלו השמאי יספק ללקוחותיו דו"ח מפורט הכולל את כל הממצאים. שמאי מקרקעין יאפשר לכם הלקוחות להבין מה השווי של הנכס אותו אתם מעוניינים לקנות או למכור, דבר אשר יאפשר לכם לבדוק האם הוא מוצע במחיר הוגן או מה המחיר אותו כדאי לקבוע עבור אותו נכס אותו אתם מעוניינים למכור.

 

מפת עבודה – טרום רכישת דירה

הדבר הראשון עליו יש להחליט טרם השכרת שירותיו של שמאי מקרקעין להערכת שווי דירה הוא המטרה שלשמה מעוניינים בשירותיו. יש אנשים ששוכרים את שירותיו כי הם מעוניינים לדעת מה מצב הדירה ומה שוויה הריאלי למטרת רכישת דירה. אחרים שוכרים את שירותיו למטרת קבלת הלוואת משכנתא ועוד.

הדבר השני הוא השכרת שירותיו של שמאי מקרקעין מוסמך, אמין ובעל ניסיון בהערכת שווי טרם רכישת דירה. חשוב לוודא שהשמאי אכן פועל באופן חוקי ובעל ניסיון רב ובהתאם לערוך איתו חוזה מפורט ולשלם על שירותיו.

הדבר השלישי יהיה עבודתו של השמאי, קרי, איסוף כל המידע אודות הדירה המיועדת, עריכת הבדיקות הנדרשות, ציון כל הליקויים והחריגים לצד יתרונותיה של הדירה, חישוב שווי הנכס. לאחר כל אלו מגיע שלב  הפקת הדו"ח. יש לקחת בחשבון שניתן יהיה להציג דו"ח שווי דירה של שמאי מקרקעין לרשויות השונות ובתי המשפט, אך חשוב שהדו"ח תמיד יהיה מאוגד וממוספר.

רכישת דירה

בדיקות שווי דירה – פרמטרים

שמאי מקרקעין יבקש מלקוחותיו את כל המסמכים הרלוונטיים לגבי הדירה, ייעזר פעמים רבות באנשי מקצוע נוספים ויוצא מסמכים נוספים אודות הדירה וזאת על מנת להגיע למסקנה לגבי:

  • סביבתי – השמאי יבדוק מהו הערך הסביבתי של אותה דירה שמעוניינים לרכוש וזאת בהתאם לאזור הגיאוגרפי, תוכניות עתידיות, תשתיות קיימות, רמה סוציו אקונומית ממוצע של המתגוררים באותו אזור ועוד.
  • מכירות – השמאי יבדוק נתוני מכירות של דירות באותו אזור, תעריפי שכירות, עלויות בנייה עתידיות, הגבלות בנייה ועוד.
  • לא חוקי – השמאי יבדוק האם קיימות חריגות בנייה או בנייה לא חוקית.
  • שעבוד – הוא יבדוק האם הנכס אותה אתם מעוניינים לקנות משועבד או מעוקל.
  • ליקויים – הוא יבדוק האם יש ליקויי בנייה בדירה אותה מעוניינים לקנות.
  • תשתיות – השמאי יבדוק מצב תשתיות הבנייה והנכס עצמו. כמו לדוגמא, פליטת גז בדירה, נזילות ועוד.
  • בעלות – השמאי יבדוק מיהם הבעלים והאם יש בעיה בכל הקשור אל בעלות חוקית.
  • מיסוי – יבדקו בעיות מיסוי בכל הקשור אל הדירה בה מעוניינים.

שמאי מקרקעין או מתווך?

כאן חשוב להדגיש שמדובר על שני מומחים בשני תחומים שונים, ולכן תמיד מומלץ לשכור את שירותיהם של כל אחד מהם בשלב המתאים של רכישת דירה. מתווך דירות הוא אותו מומחה שעיקר תפקידו הוא לאתר דירה ולמכור אותה לקונה פוטנציאלי. כמו כן, הוא מסייע לאנשים שמעוניינים למכור את הדירה שלהם למצוא קונים פוטנציאליים לדירה, במקסימום רווח.

פעמים רבות מתווכי דירות מסתייעים בשירותיהם של שמאי מקרקעין כאשר הם מעוניינים לדעת מה שוויו של הנכס טרם הם מפרסמים אותו למכירה. מה שמשותף לשני המומחים הוא ששניהם יכולים לעזור לכם למצוא את הדירה המתאימה ביותר לדרישותיכם. שמאי יעריך את המחיר הטוב ביותר עבור אותה דירה שאתם מעוניינים למכור או לקנות. העמלה של השמאי תהיה בהתאם לסוג הנכס. המתווכים יעזרו לכם לנהל משא ומתן למחיר ולתנאים הטובים ביותר עבור הנכס בו אתם מעוניינים ויגבו עמלה בגין מכירת הדירה.

קבלת החלטה – רכישת דירה

אם בעבר אנשים גילו שהם שילמו את מיטב כספם בעבור דירה עם ליקויי בנייה, חריגות או בעיות אחרות, כיום כל אחד מודע לכך שניתן לקבל תמונת מצב מלאה על הדירה אותה מעוניינים לקנות וזאת באמצעות שירותיו של שמאי מקרקעין רכישת דירה. מומחה זה יבדוק את כל הקשור אל הדירה, על כל יתרונותיה וחסרונותיה, יוציא דו"ח הערכת שווי דירה ובכך יאפשר ללקוחותיו להגיע להחלטה מושכלת ונטולת סיכונים באם הם מעוניינים לרכוש את אותה דירה בה הם התעניינו או שלא.

מתכננים לרכוש דירה ולא מוצאים ידיים ורגליים?

צוות המומחים של משרד מקרקעין אליסף אביטל עומד לרשותכם ומציע שיחת ייעוץ ללא עלות

טלפנו 054-5765548

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן