כינוס נכסים ושומות לבתי משפט

שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט

שירות לעורכי דין, לקוחות פרטיים ובתי משפט לצורך כתיבת חוות דעת משפטיות

לעתים נדרש בעל נכס או עורך דין מטעמו להציג שמאות עליה חתום שמאי מקרקעין מוסמך לעבודה עם בתי משפט, השומות יכולות להיות שומות לשווי שוק לדירה או לכל עניין אחר עליו נדרש בית המשפט להגיע להחלטה ודורש חוות דעת מומחה לעניין. שמאות לבית משפט הינה מחייבת (כמו כל שמאות אחרת) אך דבר נוסף אליו צריך להיערך השמאי היא העובדה כי בכל רגע נתון יכול בית המשפט לקרוא לו להעיד על נושאים שונים בעבודתו.

שומה לבית משפט יכולה להידרש בכל אחד מהמקרים הבאים:

 • מכירת נכס של חסוי, ככל וקיים אופטרופוס לבעל הקרקע/ דירה קיים צורך לבית משפט של חוות דעת מומחה לצורך אישור העסקה.
 • רכישה/שעבוד/המחאה של מקרקעין ע"י החוסה (מי שמונה לו אפטרופוס).
 • השכרת נכס שחוקי הגנת הדייר חלים עליו


בנוסף קיימים מקרים משפטיים אשר עורכי הדין דורשים הערכת שמאי מוסמך כגון:

 • הערכת שווי נכסים במקרים של חלוקת רכוש בין יורשים-במקרים רבים הוראות הירושה שכתב המוריש וגם הוראות חוק הירושה לא קובעים את אופן החלוקה בין נכסי המוריש, לצורך כך יש לבצע שמאות לנכסים על מנת לקבוע את האיזונים בין היורשים.
 • הערכת שווי נכסים לבני זוג בהליך גירושין, על הערכת השווי לשקף את שוויו האמיתי של הנכס בפני כל הצדדים המעורבים על מנת למנוע ליצור איזון בהתאם לכללים שנקבעו במסגרת הסכם הגירושין.
 • בדיקת מצב תכנוני ובחינת זכויות בניה עבור נכסים שונים וקרקעות.
 • ביצוע הערכת שווי במקרה בו נדרש פירוק שיתוף בין שותפים במקרקעין.

שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט

אם אתם נמצאים בהליך גירושין בו עליכם לחלק ביניכם נכס נדל"ן או מעוניינים לתבוע קבלן שרכשתם ממנו דירה בגין ליקויי בנייה – דרוש לכם שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט. חוות הדעת של השמאי נועדה להציג בפני בית המשפט את השווי של הנכס מטרת קביעת פיצוי בדין ירידת ערך, חלוקת רכוש או הפקעת רכוש. שימו לב, רק חוות דעת של שמאי מוסמך ומורשה קבילה בבית המשפט. הזמנת שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט מתבצעת ביוזמת אחד מהצדדים או מטעם בית המשפט.

חוות דעת משפטית לכל דבר

אליסף שמאי מקרקעין מכיר בחשיבות של חוות הדעת המשפטית לקביעת השווי של הנכס וסכום הפיצוי שאתם תקבלו. הערכה מדויקת והוגנת של השמאי תהווה בסיס להחלטה צודקת של בית המשפט. במידה והשמאי לא יידע להעריך נכון את שווי הנכס אתם עלולים למצוא עצמכם מפסידים. חשוב להדגיש שיש לכם זכות להזמין שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט משלכם ולסתור כך את הטענות של הצד השני או את חוות הדעת של השמאי שבית המשפט מינה.

מתי נדרש שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט?

 1. פירוק שותפות עסקית
 2. גירושין
 3. חלוקת ירושה
 4. זכויות דייר מוגן
 5. הליכי כינוס נכסים והוצאה לפועל
 6. תביעות נגד קבלנים בגין ליקויי בנייה
 7. תביעות ביטוח להערכת נזק (ביטוחי דירה)
 8. ערעור על גובה תשלום הארנונה או מס שבח

התפקיד של שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט אינו כולל רק כתיבת דוח, במקרים רבים השמאי מוזמן לתת עדות ולהשיב על שאלות מול בית המשפט. חוות דעת ששמאי מקרקעין כותב בעבור בית המשפט תהיה מפורטת ויסודית יותר משמאות רגילה להערכת שווי של נכס. על השמאי להיות בקיא ומעודכן בסוגיות משפטיות שקשורות לתקינה השמאית. בית המשפט מבסס את ההחלטות שלו על חוות הדעת של השמאי כך שאין מקום לטעויות או אי דיוקים.

איך בוחרים שמאי מקרקעין חוות דעת לבית משפט?

עריכת חוות דעת לבית משפט היא תחום התמחות של שמאים. אותם שמאים שמתמחים בתחום נדרשים להכיר היטב את ענף המשפט כולל תקדימים משפטיים ולהיות אחראים והוגנים. בבואנו לבחור שמאי מקרקעין לבית משפט עלינו לוודא שיש לשמאי רישיון, הכשרה מתאימה, ניסיון והמלצות. כדאי לתת עדיפות לשמאי מקרקעין עם ניסיון קודם בעמידה מול בית המשפט. קיים סיכוי גבוה שהשמאי יקבל זימון למתן עדות.

איזה מידע נדרש השמאי לכלול בחוות דעת משפטית?

כראוי לחוות דעת שמוצגת מול בית המשפט יש להקפיד על אמינות, דיוק ופירוט של כל המידע הרלוונטי. בהתאם לנסיבות המקרה השמאי מתבקש גם לציין ולנמק לבטים מקצועיים. על חוות הדעת המשפטית לכלול את הסעיפים הבאים : זיהוי הנכס, תיאור הנכס והסביבה, הזכויות המוערכות, המצב התכנוני, מטרה השומה, המועד הקובע, העקרונות, פירוט של שימושים אפשריים בנכס.

הסעיף של זיהוי הנכס כולל תיאור של המיקום, הגודל, הייעוד, הכתובת ומספר החלקה. סעיף הזכויות המוערכות מפרט מי רשום כבעל הנכס ומי מתגורר בו בפועל. המצב התכנוני מתייחס לייעוד הנוכחי של הקרקע ולתכניות עתידיות רלוונטיות. השמאי מוסיף גם מידע אודות שימושים אפשריים בנכס כולל אופציות של שינוי ייעוד ותוספות בנייה.

אם אתם זקוקים לחוות דעת משפטית של שמאי מקרקעין צרו קשר עוד היום עם אליסף שמאי מקרקעין ותקבלו תשובות לכל השאלות והסברים מפורטים. אל תתפשרו על פחות משמאי מקצועי, מורשה, מנוסה, אמין ואדיב. בתחום כה רגיש אתם זקוקים לאיש מקצוע מהטובים בתחום.

ניתן ליצור קשר דרך עמוד הפייסבוק שלנו בקישור: לחצו כאן.

דילוג לתוכן